Hannover Stefany Exhibition'17

İşveren: Stefany Home & Living

Yer: Hannover I Almanya

Tasarım: Yerce Mimarlık & Zaas

Program: Sergileme I Enstalasyon

Yıl: 2017

Alan: 220 m2

Durum: İnşaa edildi

Ekip: Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan, Zeynep Şankaynağı, Çağrı Okur

Danışmanlar: Lighting Lab1, Yerce Mimarlık

Yapım: Polinorm

Fotoğraf: Yerce Art Photography - Emin Emrah Yerce

Her yıl Hannover’de düzenlenen halı ve zemin kaplamaları fuarı Domotex kapsamında, üç tarafı açık olup diğer kenarı ise ana sirkülasyon koridoruna bakan 225 m2 büyüklüğündeki alan, projenin yer ile ilgili verisini oluşturdu.

Tasarımın ilk aşamasında, halı üretimi yapan markanın kimliği ile tasarımın gerçekleştirileceği alanın bağlamı çerçevesinde çalışmaya ilham ve yön verebilecek birtakım kavram çiftleri düşünüldü.

 “Alımlı-zarif”, “hafif-açık”, “değerli-eşsiz”, “feminen-ince zevk”, “zamansız-kalıcı” tanımlamaları ile ortaya çıkan bu kavram çiftlerinden hareketle, stand alanının ana sirkülasyon koridoruna bakan kısmı ve standın karşılama yüzü tasarlandı.

Bu yüzün arkasında ise, fuar alanının yoğunluğundan bir parça izole edilmiş olarak, gelen ziyaretçilerin birbirleriyle, ürünlerle ve ev sahipleriyle konforlu bir şekilde buluşmalarını sağlayacak; ortasında cafe’nin konumlandığı bir alan kurgulandı.

Halı sergileme ünitelerinin çeperlerden bir miktar içeride kalacak şekilde yerleştirilmesi ile yan cephelerde masif ve dolu görünüşün yerine derinliğin ön planda olduğu bir etki planlandı.