İşveren: Orfis Orçelik Ofis Mobilyaları

Yer: Pınarbaşı, İzmir

Tasarım: Yerce Mimarlık

Yıl: 2012

Alan: 750 m2

Durum: İnşaa edildi

Ekip: Nail Egemen Yerce

Yapım: Pimtaş

Elektrik: Koza Elektrik

Mekanik: Ekinoks

 

 

Üretim yeri olarak kullanılan mekanın showrooma dönüştürülmesi projenin konusu olmuştur. Mekan, üretim yeri olarak inşa edildiği için tümüyle sistematik bir kurguya sahiptir. Bunun yanında bu mekandaki yaşam izleri de bu durumu sabitlemektedir.

Projeye ait iki veri etkili olmuştur. Bunlar, konunun evrensel ve yerel değerleridir. Günümüz iş yaşantısının değişimiyle beraber kesin olarak tanımlanmış, ayrılmış ve hiyerarşik mekanlar yerine daha birbiri içine geçmiş mekan sürekliliğinin olduğu düzenlemeler ama aynı zamanda kişiye özel olan onu özgürleştiren ortamlar ortaya çıkmıştır. Yani hem bölümlenme hem şeffaflaşma ve kişiye sağlanan özgür alanlarla birlikte düşünülmüştür. Bu yönü tasarımın evrensel değerlerine işaret etmektedir.

Üretim yeri olan bir mekanın, yeni işlevinde yani showroom olarak kullanımında, mekanın karekteristiğine ait verileri, ‘saklamadan’, ‘cilalamadan’ ‘ilgilenen’in ilgisine açması, samimi bir dille ‘yeteri’ kadar sergilemesi düşünülmüştür. Bu yönü ise tasarımın yerel değerlerine işaret etmektedir. Başka yönüyle evrensel ve yerel arasındaki denge, matematik ve duygu arasındaki denge arayışıdır.