İşveren: Stefany Home & Living

Yer: Hannover, Deutsche Messe, Germany

Tasarım: Yerce Mimarlık & Zaas 

Program: Sergileme I Enstalasyon

Yıl: 2018

Alan: 40 m2

Durum: İnşaa edildi

Tasarım Ekibi: Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan

Mimari Proje Ekibi: Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan, Zeynep Şankaynağı, İdil Yücel İnal, Alican İnal   

Proje Yöneticisi: Ayça Taylan

Aydınlatma Danışmanı: ON/OFF Lighting & Consultancy

Yapım: Polinorm

Fotoğraf: Yerce Art Photography - Emin Emrah Yerce

 

 

 

Almanya’nın Hannover kentinde her yıl ocak ayının ikinci haftası düzenlenen Avrupa’nın en büyük zemin fuarı Domotex’in 100 bin metrekareye yayılan fuar alanını 4 günde yaklaşık 60 bin kişi gezmekte, bu alanda yaklaşık 1600 firma ürünlerini sergilemektedir. Kalabalık ve yoğunluk, ziyaretçilerde görsel ve işitsel bir bombardıman etkisi yaparak algı tıkanmasına yol açabilmektedir.

Neredeyse her fuar organizasyonunda yaşanan bu durum karşısında Domotex yönetimi ilk kez 2018 için, fuar alanı içerisinde katılımcı firmaları yaratıcı bakış açıları geliştirmeye teşvik edecek bir alan ayırdı. Amaç, firmaların temsiliyetlerini kendi ürünlerini sergilemeden, yaratıcı yöntemlerle ifade edebilecekleri bir zemin oluşturmaktı. Bu doğrultuda, dünyanın farklı ülkelerinden yapılan başvurular arasından 20 enstalasyon seçildi. Fuarın geri kalan kısmından ayrı tutulan ve birbirlerinin etkilerine müdahale etmeyecek mesafelerde konumlandırılan enstalasyonlar ile ziyaretçilere fuar içinde fiziksel ve zihinsel bir nefes alma alanı yaratıldı.

Gaziantep merkezli halı firması Stefany Home & Living için tasarlanan “Zoom-In!” isimli enstalasyon, bu alana Türkiye’den seçilen tek proje olmuştur. Ziyaretçi, farklı renklerde dokunmuş bir halının yakınlaştırılmış bir kesiti içinde masalsı bir yolculuğa davet edilir ve dev ipliklerin arasında adeta küçülerek dolaşmaya başlar. Böylelikle, halıya daha önceden hiç bakmadığı bir açıdan, ‘içinden’ bakıp onu deneyimler ve onunla hemhal olur. Ölçekle oynararak elde edilen bu deneyim, farklı renk, malzeme, boyut ve ışık etkileri altında mekansal süprizler sunar. Ziyaretçi, kaotik fuar atmosferinden yalıtılmış bu ortamda, zemin, duvar ve tavandaki yansıtıcı yüzeylerin görüntüyü tekrarlamasıyla, sonsuza uzanan başka bir dünyadan kendine bakma fırsatı yakalar.