*Frame Awards 2020 Trade-Fair Stand Of The Year - Winner People’s Choice

*German Design Awards 2021 Fair and Exhibition - Winner

İşveren: Stefany Home & Living

Yer: Hannover I Germany

Tasarım: Yerce Mimarlık & Zaas

Program: Sergileme I Enstalasyon 

Yıl: 2019

Alan: 20 m2

Durum: İnşaa edildi

Ekip : Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan, Simge Çil

Yapım: Polinorm

Fotoğraf: Yerce Art Photography - Emin Emrah Yerce

Video: https://vimeo.com/331225327

            https://vimeo.com/402501044

‘Yol’, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen Domotex Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı kapsamında, halı üreticisi Stefany Home & Living markası için tasarlandı. Katılımcı firmaların kendilerini yaratıcı biçimlerde, ürün sergilemeden ifade ettikleri özel bir kısımda gerçekleştirilen enstalasyon, fuarda Türkiye’yi temsil eden tek proje oldu. Renkli ipliklerin bir araya gelerek bir halıyı oluşturması tasarıma ilham veren nokta oldu.

Buradan hareketle, ipliklerin çeşitli renklerdeki toplarla temsil edildiği, ziyaretçilerin seçtikleri toplarla bir halıyı beraberce oluşturabildikleri interaktif bir oyun hayal edildi.

Enstalasyon, toplar, metal borular ve delikli zemin olmak üzere üç temel unsurdan oluşuyor. İplikleri temsil eden toplar canlı, fosforlu renklere sahip. Topların yuvarlanacağı yollar ise boylamasına kesilmiş, yine aynı renklerdeki metal boruların modüler bir şekilde birbirine eklenmesiyle meydana geliyor. Alternatifli 2 rota oluşturacak biçimde tasarlanan tavana asılı bu borular, iç içe geçerek sarmal bir yol halinde zemine ulaşıyor.

Katılımcılar istedikleri renkte bir topu seçtikten sonra onu yolun herhangi bir noktasına bırakarak yolculuğu başlatıyor ve oyunun parçası oluyorlar. Topların hafif eğime sahip, kıvrımlı yollar içerisinde yuvarlanmasıyla ortaya çıkan metalik sesler, hareket ve ses birlikteliğine örnek teşkil ederken enstalasyona tamamlayıcı bir etki yapıyor. Toplar yolculuklarını tamamlayarak delikli zemindeki yerlerini bulduklarında, katılımcıların beraberce ürettikleri, rastlantısallıktan doğan soyut bir halı oluşuyor.

Tamamen ziyaretçilerin kişisel ve keyfi tercihlerine bağlı olması, oluşum sürecini en az ortaya çıkan halı kadar ilginç kılıyor. Bu interaktif oyun, delikler bütünüyle dolduğunda tekrarlanıyor ve her defasında ortaya başka örneği olmayan yeni bir ürün çıkıyor.

Merak uyandıran bir oyun olan Yol, ziyaretçiler arasında etkileşimi arttırması ve birlikte üretmeye imkan tanımasıyla, fuar alanının resmi ortamına sürprizli ve eğlenceli bir katkı sağlıyor. Katılımcılardan gelen olumlu geri bildirimler doğrultusunda, Yol'un farklı kentsel ve sanatsal mecralarda yeniden hayata geçirilerek daha çok kişiye ulaşması hedefleniyor.