Empera İdari Bina

*2018 Türkiye Mimarlık Yıllığı seçkisi

İşveren: Empera Halı

Yer: Gaziantep 

Tasarım: Yerce Mimarlık &  Zaas

Program: Ofis Binası ve Çevre Peyzaj Tasarımı

Yıl: 2017 - 2018

Alan: 2500 m2

Durum: İnşaa edildi

Ekip: Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan, Zeynep Şankaynağı, Barış Çağlar

Aydınlatma Tasarımı: Lighting Lab1 - Faruk Uyan

Yapım: Yaşar Yapı

Fotoğraf: Yerce Art Photography - Emin Emrah Yerce

Sektörünün lider markalardan biri olan Empera’nın genel müdürlük binası ve çevresinin peyzaj projesini kapsayan proje, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde, firmanın kendi üretim tesislerinin bulunduğu arsa üzerinde gerçekleştirildi.

Çoğunlukla bozkırlardan oluşan çevrede şehre göre daha seyrek olan yapılaşma, üretim tesisleri ve onlarla bağlantılı idari binalardan oluşuyordu. Proje yerinin organize sanayi bölgesinde olması dolayısıyla, çevre referansların kısıtlılığına rağmen; arsada bulunan tesisler ile ilişki, yakın çevredeki doğal peyzaj, iklim, markanın kimliği ve çalışanların ihtiyaçları tasarımı yönlendiren veriler oldu.

Proje tasarım kurgusu içinde zemin kata, karşılama bölümü, tasarım ve operasyon ofisleri yerleştirilirken; 1. kat yönetim birimlerine ayrıldı. 2. katta markanın ürünlerinin sergilendiği showroom, 3. katta ise ortak kullanım alanını oluşturan restoran, lounge, toplantı, oyun alanı ve teras yer aldı.

Ofis kurgusu, açık ofis sisteminin çalışana ait özel alanı zedeleyebildiği fikrinden hareketle, zemin katta departmanlar arasında, 1. katta ise yönetim ofisleri arasında geçirgenliği olan dengeli bir ayrışma sağlanarak yapıldı. Bu ayrışma tasarlanırken, tüm çalışma alanlarının gün ışığı ve manzaradan maksimum miktarda yararlanması amaçlandı.

Bina içinde çalışan-yaşayan insanların, doğal ışık ve manzara ile birlikte, binanın yapı sistemine entegre edilmiş saksılar aracılığıyla yaşayan bitki dokusuna temas edebilmesi istendi. Bu temasın, görsellikle birlikte, tam olarak açılabilen pencere kanatları ile dokunsal temasa dönüşebilmesi de planlandı.

İç mekanlarda, verimli alan kullanımları için built-in dolaplar, ferah hacimler için tüm mekanı kaplayan asma tavan kullanımı yerine sadece mekanik tesisatları saklayan kısmi asma tavanlar, çalışanların mutluluğu ve konforunun sağlanması için ise rahat çalışma alanları ile birlikte birçok sosyal donatı alanı tasarlandı.

Markanın ürünlerinin ve çevreden alınan ilhamın bir ifadesi olarak tasarlanan cephe, karasal iklim şartlarına karşı iç mekan yaşantısındaki konforun sürdürülmesine katkı sağlayabilecek bir yüzey olarak düşünüldü. Yaşayan, organik bir malzeme olan doğal tuğla ve bitki tercihleri, Empera ürünlerindeki organikliğe ve bozkır ile ilişkiye bir gönderme olarak ortaya çıktı.